Ivana Ranisavljević (1983) je vizuelna i performans umetnica iz Srbije.
Diplomirala je na slikarskom odseku na Fakultetu likovnih umetnosti, Univerziteta u Beogradu, u klasi redovnog prof. Jovana Sivačkog, 2011. godine.
Pored tradicionalnih, klasičnih likovnih umetnosti (slikarstva, crteža i grafike), polje njenog interesovanja, istraživanja i izražavanja je oblast novih medija, posebno performans umetnosti.
Njen likovni rad do sad je prikazan na četri samostalne i više grupnih izložbi, u zemlji i inostranstvu. Poslednjih deset godina izvela je desetine performansa u Srbiji, Italiji, Poljskoj, Estoniji, samostalno i u saradnji sa drugim umetnicima.
Bila je učesnica nekoliko radionica performansa i trening-kurseva: kod umetničkog dua VestAndPAge (Italija), Andrigo&Aliprandi (Italija), umetnika Franka B (UK), Miao Jiaxin (SAD), MAI- instituta Marine Abramović (SAD).
Učestvovala je kao reperformer u retrospektivnoj izložbi Čistač umetnice Marine Abramović, u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, 2019/2020., gde je izvela performanse: Freeing the Body (na otvaranju), Freeing the Voice, Freeing the Memory, Relation in Time, Work Relation (grupni perf.), Imponderabilia i Manifest umetnika (grupni perf.).
Student je prve godine (2020/2021) doktorskih studija na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na odseku za nove medije.
Njeni raniji, likovni radovi inspirisani su psihoanalitičkom teorijom K.G. Junga, korelacijom svesnog i nesvesnog dela ličnosti, snovima, simbolima i arhetipovima, antropologijom i etnologijom: obredima i ritualima i njihovom manifestacijom u umetnosti kroz telesni pokret i u odnosu na predmet, prostor i vreme.
U performans radovima poslednjih godina, posebno se fokusira na određena društvena i kulturološka pitanja, ljudska prava i slobode, sistem obrazovanja unutar savremenog kapitalističkog poretka, poziciju i ulogu žene unutar patrijarhalnog sistema danas, na poziciju, ulogu i uticaj umetnika u današnjem društvu i kulturi države u kojoj živi i radi, na međusobni odnos umetnika-publike-kritike.